Search 
 
 
 

Faculty Directory (A-Z)

View by Division

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | WX | Y | Z 
A



Ace, Merle



Alisharan, Steve (In Memoriam)



Altman, Jonas



Alviarez, Vanessa



Antweiler, Werner



Appelt, Kirstin



Aquino, Karl



Atkins, Derek



Atwal Perry



Aziz, Arslan



B



Baldauf, Markus



Basto da Silva, Rui



Beausoleil, Angele



Begley, Joy



Bemmels, Brian



Bena, Jan



Benbasat, Izak



Berdahl Jennifer



Berkowitz, Jonathan



Bleck, Alexander



Boardman, Anthony



Bowker, Elizabeth



Brealey, Chad



Brown, Jennifer (Jen)



Bull, Justin



Burke, Phaedra



Brander, James



C



Campbell, Charles (Chuck) 



Carlson, Murray



Cavanaugh, Lisa



Cavusoglu, Hasan



Cenfetelli, Ronald T.



Chamberlain, Sandra



Chandrashekaran, Murali



Chand, Nisa



Charlton, Peter



Chen, Andrew



Chen, Andy



Cheung, Yau Man



Chong, Mary



Chow, Garland



Chung, Tran



Claxton, John D.



Clough, David



Connolly, Mary



Cornil, Yann



Cox, Barbara



Crawford, David



Cubbon, Paul



Cuffe, Timothy          



D



Dahl, Darren



Daniels, Michael



Davidoff, Thomas



DeGraaf, Darren



Deretic, Momo 



Dexter, Albert



Dickson, Jenny



Ding, Yichuan



Donald, Stuart



Donaldson, Glen



Dorfmann, William (Bill)







E



Elton, Robert 



Etmannski, Tamara



F



Fang, Limin



Fajardo, Frederick



Favilukis, Jack



Feldman, Alex



Feltham, Gerald (Jerry)



Fisher, Adlai



Forbes, Jim (In Memoriam)



Fountain, John



Freedman, Ruth



G



Gardiner, Daniel F.



Garlappi, Lorenzo



Giammarino, Ron



Gillen, David



Goatham, Robert 



Gocgun, Yasin



Goldberg, Michael A.



Gornall, Will



Graham, Anne C.



Graham, Brian



Granot, Daniel



Granot, Frieda



Griffin, Dale



Gurton Tracey



H



Hamilton, Stanley



Hanna, Blake



Hardisty, David



Hargreaves, Trevor



Head, Keith



Heaver, Trevor



Heinkel, Robert L.



Helsley, Robert



Hoegg, JoAndrea (Joey)



Holloway, Isaac



Huh, Tim



I





J



Jackes, Robert



Jaureguiberry, Florencia



Johns, Gary



Jones, Lawrence



Jordan, Mary



Josling, Brian



K



Kay, Min



Kelly, Robert



Kikkawa, Ken



Kim, Michael Jong



Knight Tom



Kopke, Darrell



Kraus, Alan (In Memoriam)



Krishnan, Harish



Kroeker, Jeff



L



Langton, Nancy



Lazrak, Ali



Lee, Gene Moo



Lee, Sanghoon



Levi, Maurice D.



Li, Kai



Liang, Rowena



Linde, Mari-Ann



Lindsey, Robin



Lister, Jane



Lo, Kin



Lombard, Caren



Longworth, Tom



Louie, Jessica



Lundholm, Russell



M



Mallia, Patricia



Mangan, Neil



Mattessich, Richard



McIntosh Ellen



McCormick, Thomas



Miller, David (DJ)



Milne, Tamar



Minns, Steven



Mokak Teguia, Alberto




Mollenhauer, Doug



Morrell, Cameron



Munn, Holly



Muzyka, Daniel



N



Nakamura, Masao



Nagarajan, Mahesh



Nan, Ning



Nemetz, Peter



Novin, Farid



O



Oman, Jessica



Orr, Scott



Ortiz Molina, Hernan



Oum, Tae Hoon



P



Page, Tracy



Pankratz, Adam



Parra, Alvaro



Park, So-Eun



Pennefather, Patrick



Pflueger, Carolin



Pikulina, Elena



Pineda, Jose



Pogue, Fraser



Prowse, Rob



Pollay, Richard



Puterman, Martin











Q



Qian, Yi



Quayle, Moura



Queyranne, Maurice



R



Rajwani, Aziz



Rao, Erin



Rawcliffe, Wayne



Rhind, Julian (Jay)



Ries, John



Robinson Sandra



Rogo, Rafael



Ross, Thomas



Rotte, Kristin



Rowell, Chris



S



Saghafi, Arash



Sajjadiani, Sima



Salzberg, Elicia



Saunders, Adam



Schulz Martin



Schwab, Bernhard



Seidel, Marc-David



Shechter Steven



Skarlicki, Daniel



Skoulakis, Georgios



Silk, Tim



Siller, Frederick H.



Silver, David



Silver Sweeney, Marlisse



Simonite, Blair



Simunic, Dan A.



Sinclair, Scott



Soliman-Ibrahim, Susan



Somerville, C. Tsuriel (Tsur)



Sones, Trevor



Southcott, Jim



Spencer, Barbara



Stanley, Amy



Stone, Ann



Strike, Vanessa M.



Sutherland, Brian



Svedic, Zorana



Swaffield, Mary



T



Tan, William



Tang, Victor



Tansey, James



Thiruchittampalam, Dharini



Thompson, Mark



Topley, Conor



Trisoglio, Alex



Turner, Joanne



U





V



Vadilyev, Alexander



van Jaarsveld, Danielle



Vaughan, Jarrett



Vercammen, James



Vertinsky, Ilan



Vijayaraghavan, Rajesh





W



Walter, Gordon



Wand, Yair



Wang, Yanwen



Waters II (In Memoriam), W.G. (Bill)



Wehrung, Donald



Weinberg, Charles



Weiss, David G.



Welsby, Victoria



Werker, Greg



White, Katherine



Wiesner, Bruce



Williamson, Elaine



Winter, Ralph



Woo, Carson



Wosk, Larry



Wu, Chunhua



Wyntjes, Barbara



X





Y



Yang, Bicheng



Yeung, Ira



Yu, Lingtao



Yuill, Garry



Z



Zhang, Hao



Zhang, Anming



Zhang, Jenny Li



Zheng, Xin



Ziemba, William